Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Ďalšia kniha J.K. Rowlingovej bude sfilmovaná! BBC a HBO adaptujú jej prvý román pre dospelých

Po sérii Harry Potter bude sfilmovaný ďalší román najbohatšej a najslávnejšej spisovateľky na svete J.K. Rowlingovej. Pre filmové spracovanie sa už aktívne upravuje jej prvé román pre dospelých The Casual Vacancy.

Napriek tomu, že kritiky sa na román The Casual Vacancy rôznia, dočká sa filmového spracovania. Už v roku vydania (2012) oznámila spoločnosť BBC zámer upraviť knihu pre televízne spracovanie a dnes je jasné, že k naplneniu filmovej myšlienky dôjde. Vzniknúť by mala trojhodinová miniséria, ktorej hlavnými koproducentami budú okrem britskej BBC aj americké HBO. Vlastníkom HBO je pri tom mediálna korporácia Time Warner, ktorej štúdio Warner Bros. produkovalo aj všetky filmy o Harrym Potterovi. Na našom trhu by sa tak k filmu dostala Markíza (Time Warner vlastní 49,9% podiel v CME).

Po oznámení BBC kúpy práv na filmové spracovanie neskrývala Rowlingová nadšenie. „Som nadšená, že BBC spracuje The Casual Vacancy. Vždy som cítila, že ak by sa román dočkal spracovania, bol by najvhodnejší pre televíziu. BBC bude preňho skvelým domovom,“ povedala spisovateľka.

Kniha The Casual Vacancy boal po sérii príbehov pre mladšieho čitateľa prvým počinom Rowlingovej zameraným priamo na dospelé publikum. Už pred samotným uvedením knihy panovala neistá nálada, ktorá nevymizla ani po rozdistribuovaní titulu do kníhkupectiev. Napriek tomu, že kritiky na knihu sa rozchádzali, stala sa bestsellerom, keď sa za prvé tri týždne predalo okolo milión výtlačkov. Kritické hlasy však pochybujú o úspechu titulu v prípade, že by knihu Rowlingová vydala pod pseudonymom.

The Guardian napriek tomu zaraďuje príbeh z malého mestečka Pagford k takým titulom HBO ako True Blood, True Detective či Hra o tróny. „Pagford je, samozrejme, parenisko variaceho sa antagonizmu, namyslenosti, sexuálnej frustrácie a choro zamaskovaného rasizmu. The Casual Vacancy má všetky uspokojenia aj frustrácie tohto druhu románu,“ napísal vo svojej počiatočnej kritike Theo Tait.

Anotácia knihy The Casual Vacancy
Po náhlej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera zostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v mestskej rade, sa čoskoro stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami?

Čítať viac...
Nahor